Muzyka często jest wykorzystywana w procesie resocjalizacji osób nieletnich, które zostały osadzone w instytucji totalnej. Młodzież, która jest niedostosowana społecznie przejawia różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne w efekcie których nie mogą oni zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, co może powodować konflikty z otoczeniem i prawem (Кісель, 2015). Na modyfikację postaw osoby nieletniej wpływ mają czynniki, które działają na jej strefę emocjonalną. Według Florczyka (2010 za: Кісель, 2015) muzyka w trakcie jej odbioru sprawia, że ludzie koncentrują swoje działania właśnie na sferze emocjonalnej dzięki czemu u młodego człowieka kształtuje się psychika i wzbogaca się życie wewnętrzne. Dlatego warto jest wykorzystać ją w pracy z nieletnimi przestępcami, radość i satysfakcja z osiągniętych sukcesów mogą sprawić, że jednostka będzie chciała podejmować dalsze działania związane z muzyką, tym samym umocni się jej równowaga psychiczna jednocześnie przyspieszając resocjalizację. Sama muzyka jest elementem kluczowym dla młodocianych jako rozrywka i sposób przyjemnego spędzenia czasu, dzięki połączeniu jej z innymi formami resocjalizacji, tj. sportem, dramą lub plastyką – wychowanek odkryć może nieuświadomione wcześniej uczucia, które pozwalają poznać siebie i innych co również jest jednym z elementów resocjalizacji (Кісель, 2015), a słuchanie muzyki w grupie może skutecznie pozwolić pozbyć się negatywnych emocji oraz ukazać skazanym różnorodność reagowania na muzykę co może być pomocne w uczeniu większej tolerancji do innych ludzi (Marków, 1980 za: Кісель, 2015).
Muzyka jako czynnik ułatwiający resocjalizację nieletnich
Related Posts

Muzyczna epoka
Czasami zastanawiamy się czy wszystko da się ująć w ramy czasowe? Po dłuższym zastanowieniu jednak odpowiadamy nie. Na pewno jedną z takich dziedzin jest muzyka. Nie da jej się w żaden sposób ująć w ramy czasowe. Chociaż w teorii muzyki występuje ujednolicony system katalogowania kompozytorów do ich epok to jednak odczuwamy w tym skatalogowaniu jakąś sztuczność. Sztuczność ta spowodowana jest zapewne indywidualnością każdego kompozytora. Każdy utwór muzyczny to oddzielna epoka, oddzielny czas, w którym owe dzieło powstaje. Mówimy że kompozytor tworzył w jakimś czasie, ale czy jego twórczość może należeć do innej epoki. Widzimy to dokładnie na przykładzie życia i twórczości Franciszka Schuberta, który przecież tworzył genialne dzieła u schyłku epoki zwanej klasycyzmem, lecz jego twórczość należała do bardzo dojrzałego romantyzmu. Wiele utworów stanowiło można powiedzieć odrębną ostoję, której nie można było przyporządkować w ramy czasowe. Wielu sztuka pięknych, do których należy również muzyka nie da się ująć w takie ramy czasowe. Dzisiejszy podział muzycznych epok opiera się tylko o czas a nie o twórczość kompozytorów, jest to tak jakby zaprzeczenie i wielkie sformalizowanie muzyki, która jest sztuką i nie powinna być przyciągana do profanum. Muzyka jest sacrum i nie możemy temu zaprzeczyć. Często wyraża to czego sami nie umiemy opisać własnym językiem jest jakby tłumaczem miedzy naszym rozumem, ciałem i sercem a językami wszystkich narodów. Muzyka nie potrzebuje mowy, ani słów by coś wyrazić.

Muzyka jest w każdym z nas
Muzyka jest w każdym z nas, muzyka żyje i będzie żyć. Są różne gatunki kultury w dziedzinie muzyki m. in. Rap, Jazz, Pop, Disco, Metal. Każdy ma inne emocje związane z muzyką, Może to być radość a nawet smutek. Na całym świecie jest dźwięk gdzie można stworzyć własne utwory po przez różne urządzenia, które nam w tym pomagają i ułatwiają.
Nie każde utwory posiadają przekaz, Istnieją także dźwięki, które mogą nawet nas wyleczyć i poprawić samopoczucie.
Najwięksi artyści wszech czasów,
– Freddie Mercury (Queen)
– Jim Morrison (The Doors)
– Kurt Cobain (Nirvana)
– Michael Jackson
– James Brown
– Elvis Presley
Którzy odeszli, ale ich muzyka nigdy nie umarła.
Muzykoterapia jako metoda leczenia.
Jeśli chodzi o gatunek Rap, Tupac Amaru Shakur, znany również jako 2Pac i Makaveli – amerykański raper, poeta, aktor i aktywista społeczny, który aktualnie nie żyje to właśnie on stworzył taki gatunek. Tak zwany właśnie Rap.
Do dziś można usłyszeć jego pierwszy utwór pod nazwą ” Tupac All Eyez On Me ”
Muzyka istnieje od wieków i będzie istniała dla każdego z nas.